Ehokardiografija je osnovna vizualizaciona metoda u kardiologiji. Njeno poznavanje i adekvatna klinička primena postali su obavezan deo savremene edukacije kardiologa, internista, anesteziologa, specijalista urgentne medicine, kardiohirurga. Šira dostupnost sve boljih ehokardiografskih mašina, neinvazivnost metode, mogućnost primene u kritičnim situacijama pored bolesničkog kreveta, učinili su da često bude nezamenljiva u donošenju ispravnih kliničkih odluka.
Osnovni cilj ECHOS-a je unapredjenje ehokardiografije u Srbiji. Ovo želimo da postignemo kroz savremenu edukaciju (od bazičnih do naprednih ehokardiografskih tehnika), sertifikaciju, podsticaj boljoj komunikaciji u ehokardiografskoj zajednici Srbije, formiranju smernica za bolju organizaciju, tehničku opremljenost i akreditaciju ehokardiografskih službi u Srbiji, promociju naučnih projekata i saradnju sa sestrinskim i komplementarinim udruženjima u Srbiji, regionu i šire.
Duboko verujemo da samo timskim radom, na temeljima dobre tradicije ulažemo ciglu po ciglu i gradimo solidnu zajedničku kuću pod istim krovom, koju zovemo ECHOS. I naš simbol, čovečuljak u srcu širom otvorenih ruku Vas poziva da nam se pridružite na ovom važnom i uzbudljivom putu. Izgradjujući sebe kao dobrog kliničkog ehokardiografistu, izgradjujete i unapredjujete ECHOS. A tom nam je cilj.
Dobro došli u ECHOS porodicu!
Na početku 21. veka, u vremenu društveno-političkih i ekonomskih previranja, u tadašnjoj Jugoslaviji nije bilo organizovanih naučnih i edukativnih aktivnosti u oblasti ehokardiografije. Zahvaljujući entuzijazmu nekoliko srpskih kardiologa, koji su prepoznali potrebu za promenom, aprila 2001. godine u Beogradu je osnovano ehokardiografsko udruženje, sa ciljem da postavi standarde ehokardiografskog pregleda, podrži naučne aktivnosti u oblasti ehokardiografije i osnaži saradnju sa međunarodnim ehokardiografskim organizacijama. Nakon raspada bivše Jugoslavije, prvobitan naziv «Jugoslovensko ehokardiografsko udruženje» (YUECHO), 2006. godine promenjen je u Ehokardiografsko udruženje Srbije (ECHOS).
Jedna od najznačajnijih aktivnosti udruženja, od njegovog osnivanja, je organizovanje kursa iz bazične ehokardiografije – intenzivna tromesečna edukacija, sa teorijskom nastavom i praktičnom obukom na savremenim ultrazvučnim aparatima. Do sada je kroz ovu školu ehokardiografije prošlo više od 400 kardiologa, internista, anesteziologa, pedijatara i specijalizanata iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. O značaju i kvalitetu ovakve forme edukacije govori i veliki broj lekara zainteresovanih za edukaciju, koji u svakom trenutku značajno premašuje trenutne kapacitete škole. U planu je povećanje broja centara u kojima će se odvijati obuka, kako bi se zadovoljile potrebe profesionalne zajednice u Srbiji i regionu.
Od samog početka ECHOS je zvanični nacionalni partner EACVI sa kojim ostvaruje tesnu saradnju. Prethodni predsednik ECHOS-a, Aleksandar N. Nešković, bio je izabran za člana borda u dva mandata, obavljao je funkciju predsednika komiteta za nacionalna udruženja EACVI, bio na čelu radne grupe za urgentnu ehokardiografiju i FoCUS, a trenutno rukovodi radnom grupom za akreditaciju i sertifikaciju FoCUS-a. Aktuelni predsednik ECHOS-a, Ivan Stanković, je zamenik predsednika komiteta za naučne dokumente EACVI i član komiteta za edukaciju i naučne inicijative. Članovi ECHOS-a aktivno učestvuju u aktivnostima EACVI, a ECHOS je finansijski podržao učešće svojih članova na EuroECHO kongresu u Beču 2019. godine. U saradnji sa EACVI, posebna podrška pružena je najmlađim članovima ECHOS-a. Srpski lekari imali su priliku da na Evropskom kongresu predstave sažetke radova, postere i učestvuju kao predavači po pozivu.
S obzirom na potrebu da svoje profesionalne članove uvek pravovremeno informiše o aktuelnostima u ehokardiografiji, ECHOS organizuje kongres jednom u dve godine. U saradnji sa Evropskim udruženjem za kardiovaskularni imidžing (EACVI), marta 2018. godine je održan međunarodni skup pod nazivom ,,Imidžing u urgentnim stanjima u kardiovaskularnoj medicini“, čiji su rukovodioci bili Aleksandar N. Nešković, tadašnji predsednik ECHOS-a i Bogdan Aleksandru Popesku, tadašnji predsednik EACVI. Skup je obeležio veliki broj vodećih domaćih i inostranih predavača, kao i program koji je bio baziran na praktičnoj primeni ehokardiografije i drugih imidžing tehnika u svakodnevnom zbrinjavanju urgentnih stanja. O uspehu sastanka svedoči auditorijum koji je bio popunjen do poslednjeg mesta, kao i brojne poruke zahvalnosti i čestitke upućene ECHOS-u.
Pored EACVI kursa, ECHOS je uzeo učešće na brojnim nacionalnim kongresima, trudeći se da stimuliše lekare koji se bave ehokardiografijom u manjim centrima da izađu i prikažu svoje interesantne kliničke slučajeve. Pod sloganom ,,ECHOS u pokretu – najbolje iz Srbije“, više kolega van akademskih centara predstavilo se kardiološkoj zajednici (Slika 1). Važnost ovog projekta ogleda se u prilici da lekari iz manjih centara imaju mogućnost da, pored kliničkih dilema i sopstvenih razmišljanja, podele sa širom zajednicom i probleme sa kojima se susreću u svojim eho laboratorijama, te da se zajedničkim snagama iznađe rešenje. U organizaciji ECHOS-a održano je i nekoliko radionica na domaćim kongresima, na kojima su polaznici bili u prilici da sa domaćim ekspertima, na radnim stanicama i naprednim ehokardiografskim mašinama uživo snime pregled na prisutnim modelima i testiraju nove programe i mogućnosti u oblasti ehokardiografije. Negujući prijateljstvo sa stručnjacima iz inostranstva, imali smo čast da se u Kliničko-bolničkom centru Zemun održe dva kursa posvećena mehanici miokarda, kada nam je u gostima bio profesor Jens-Uwe Voigt iz Leuvena (Belgija). Takođe, septembra 2018. na Vojnomedicinskoj akademiji održan je simpozijum iz 3D ehokardiografije u kliničkoj praksi, na kome je predavač bio Hani Mahmoud- Elsayed, član EACVI komiteta za edukaciju.
Sledeći, 3. kongres ECHOSerbia se održava 7. i 8. oktobra 2022. godine u Beogradu.
U eri brze razmene informacija, a na zadovoljstvo brojnih članova, ECHOS je na društvenim mrežama napravio platformu za razmenu ideja, eho slučajeva i diskusije kojoj je pristupio preko 2000 lekara iz Srbije i sveta. Najznačajniji projekat ECHOS-a je svakako izdavanje udžbenika iz ehokardiografije na srpskom jeziku, na koji smo posebno ponosni (Klinička Ehokardiografija).
Danas, gotovo 20 godina od osnivanja, Ehokardiografsko udruženje čuva tradiciju esnafskog usruženja, ali i koristi nove trendove edukacije i komunikacije sa članstvom. Cilj udruženja u narednom periodu je da unapredi ehokardiografsku praksu u Srbiji kroz organizovanje kvalitetnih programa edukacije, koji idu u susret potrebama lekara i bolesnika, kao i uspostavljanje platforme za ličnu i laboratorijsku akreditaciju kao merila kvaliteta.
Greška: Obrazac za kontakt nije pronađena.